W tym roku 18 listopada po raz ósmy będziemy obchodzić Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach.To dobry moment by dowiedzieć się czy antybiotyki są nadal skuteczne i jakie są konsekwencje ich zażywania.Wiedza na ten temat może okazać się przydatna podczas codziennej pracy opiekunki osób starszych.

Antybiotyki nie są już tak skuteczne

Od pewnego czasu eksperci na podstawie przeróżnych badań twierdzą, że bardzo dużo bakterii w organizmie człowieka staje się odpornych na działanie antybiotyków. Jest to istotny problem XXI wieku, który się nasila i przeradza w prawdziwą plagę. To, co do niedawna było medyczną ciekawostką, staje się realnym zagrożeniem o bardzo poważnych skutkach. Według danych Europejskiego Centrum Profilaktyki i Kontroli Zakażeń (ang. European Centre for Disease Prevention and Control) każdego roku w samej tylko Unii Europejskiej ponad 25 tysięcy ludzi umiera z powodu infekcji wywołanych przez bakterie, które uodporniły się na wszystkie dostępne na rynku antybiotyki. Są to zastraszające liczby, nic więc dziwnego, że zorganizowano kampanię mającą na celu uświadamianie społeczeństwom zagrożeń związanych z tymi informacjami. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Europejskie Centrum Profilaktyki i Kontroli Chorób alarmują, że już niedługo możemy mieć sytuację, gdy bakterie będą odporne na zdecydowaną większość antybiotyków.

Nadużywanie antybiotyków ma poważne konsekwencje

Do takiej sytuacji doprowadziło nadużywanie antybiotyków i ich niewłaściwy dobór do określonych zakażeń. Zdarza się nawet, że tzw. leki ostatniej szansy nie działają albo działają nie w takim stopniu, w jakim powinny. Z tego powodu został opracowany specjalny pakiet medyczny dla pracowników służby zdrowia. Obecnie przed przepisaniem konkretnego antybiotyku lekarz powinien odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
• Czy pobrano odpowiedni materiał na posiew?
• Czy antybiotyk jest naprawdę konieczny, a jeśli tak to jaki?
• Czy antybiotyk zastosowany w terapii empirycznej wybrany został zgodnie z danymi na temat lekooporności w szpitalu, w którym leczę?
• Jaka dawka oraz jaki okres przyjmowania leku będą odpowiednie dla tego pacjenta?
Jeśli lekarz chce zmienić antybiotyk, musi pamiętać, że nie zawsze jest to konieczne czy opłacalne. Podstawą jest tu prawidłowa analiza posiewu. Jeśli natomiast dany antybiotyk nie skutkuje, lekarz powinien jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą w dziedzinie antybiotykoterapii.

Wskazówki dotyczące stosowania antybiotyków

Pacjenci powinni natomiast pamiętać, że antybiotyki może przepisywać jedynie lekarz, i to po dogłębnym zbadaniu. Bezwzględnie trzeba stosować się do zaleceń specjalisty. Pod żadnym pozorem nie wolno przerywać terapii, nawet jeśli czujemy się lepiej, ani zwiększać czy zmieszać dawki przyjmowanego specyfiku. Należy zawsze przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej – pozwoli to zapobiec ewentualnemu rozpowszechnianiu się bakterii. Ponadto antybiotyki nie są w stanie wyleczyć każdej choroby. Zwykłe przeziębienie czy grypa to nie grupa dolegliwości, które powinno się zwalczać tymi lekami. Takie działania mogą przenieść jedynie szereg skutków niepożądanych. Istnieją inne sposoby, które złagodzą ich objawy. Uwaga! Jeśli nie stosujemy się do powyższych rad i zaleceń, narażamy się na to, że w sytuacji kiedy antybiotyk rzeczywiście będzie nam potrzebny, nie zadziała! Bakterie w naszym organizmie będą bowiem uodpornione, a wszystko to za sprawą zbyt częstego i niewłaściwego przyjmowania tego typu leków. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami podawania leków, które mogą okazać się niezbędne w pracy opiekunki.

W tym roku kampania związana z Europejskim Dniem Wiedzy o Antybiotykach skupi się przede wszystkim na racjonalnym używaniu omawianych specyfików zarówno przez zwykłych ludzi, jak i tych związanych z medycyną. Drugim aspektem będzie uświadamianie o niebezpieczeństwach wynikających z samoleczenia antybiotykami. Jeśli potrzebujesz więcej informacji o opiece nad osobami starszymi wejdź na naszą stronę ProSenior24.pl!