Dieta dla seniora posiada pewne specyficzne elementy. Często nie doceniamy tego, jak duże znaczenie odpowiednia dieta ma dla naszego dobrego samopoczucia, a także dla ogólnego stanu zdrowia. Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, jest bardzo ważne, żeby dostarczać mu wraz z pożywieniem wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy, związki mineralne. Jedząc niewiele lub mało różnorodnie, na pewno nie będziemy się czuli zbyt dobrze. Dotyczy to zwłaszcza seniorów, którzy przecież i są i tak znacznie bardziej niż ludzie młodzi podatni na rozmaite problemy zdrowotne.

Zdrowa dieta dla seniora – jak ją ułożyć?

Najlepiej jeżeli osoba starsza będzie zjadała w ciągu dnia 4-5 mniejszych posiłków, to bardziej korzystne niż gdybyśmy podali jej 3 duże. Powinny być one lekkostrawne (dlatego zaleca się gotowanie, duszenie lub pieczenie, należy natomiast unikać smażenia). Pamiętajmy również o tym, że seniorzy nierzadko mają braki w uzębieniu, co uniemożliwia im spożywanie niektórych produktów – na przykład orzechów, części mięs czy twardszego chleba. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj wizyta u protetyka, jeśli jednak nie jest to możliwe, postarajmy się przygotowywać posiłki wygodne do przełknięcia dla osoby starszej, a jednocześnie wartościowe.

Jeżeli chodzi o pieczywo, wiele osób ma skłonność do kupowania wyłącznie białego, pszennego. Tymczasem dla organizmu znacznie bardziej wartościowe jest ciemne pieczywo pełnoziarniste. Jego spożywanie zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób – w tym cukrzycy, raka, a także otyłości. Nawet w starszym wieku warto więc zmieniać swoje nawyki żywieniowe.

Podstawowym składnikiem odżywczym, który powinien znaleźć się w diecie każdego z nas w sporych ilościach, jest białko, zwłaszcza pełnowartościowe. W starszym wieku pojawiają się dodatkowo problemy z jego wchłanianiem, dlatego warto zadbać o to, by naprawdę regularnie dostarczać je do organizmu. Białka znajdziemy w produktach mlecznych (kefiry, jogurty, twaróg), w jajach, a także w chudym mięsie oraz rybach (które dodatkowo zawierają bardzo ważne dla serca nienasycone kwasy tłuszczowe). Na te dwa ostatnie produkty w diecie seniora powinien zostać położony szczególny nacisk. Niestety ze względu na ich wysokie ceny wiele starszych osób nie spożywa ich zbyt często.

Ponadto w diecie osób starszych bardzo ważne są także owoce i warzywa. Zawierają one przecież mnóstwo niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin, a także istotny w procesie trawienia błonnik. Zaleca się, by każdego dnia senior spożył co najmniej trzy porcje warzyw oraz dwie owoców.

W podeszłym wieku ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej staje się uzupełnianie płynów. Seniorzy są znacznie bardziej niż ludzie młodzi narażeni na odwodnienie, ponieważ po 50. roku życia często występują zaburzenia w występowaniu pragnienia. Dlatego też należy się pilnować, by zawsze wypijać przynajmniej 1,5 litra dziennie.

Na jakie niedobory narażeni są seniorzy?

Jeżeli chodzi o składniki odżywcze, warto wiedzieć, że w starszym wieku narażeni jesteśmy zwłaszcza na niedobory witamin D, B12 (kwasu foliowego), wapnia oraz żelaza. Witamina D syntetyzowana jest w skórze pod wpływem promieni słonecznych – a seniorzy często niezbyt wiele czasu spędzają na słońcu. Jej niedobór może skutkować osteoporozą, cukrzycą czy chorobami autoimmunologicznymi. Dla układu kostnego kluczowe znaczenie ma również wapń, w celu uzupełnienia którego należy spożywać nabiał. Z kolei brak kwasu foliowego zwiększa ryzyko wystąpienia otępienia – dlatego do diety warto włączyć zawierające go szpinak, kalafior, brokuły czy brukselkę.  Najlepszym źródłem żelaza jest natomiast czerwone mięso.

Zdarza się, że ludzie starsi nie przykładają wagi do jakości swojej diety lub nawet w ogóle niechętnie jedzą. Problemy takie mają często podłoże emocjonalne – wynikają z samotności, braku poczucia bycia potrzebnym czy z kojarzenia posiłków z przykrym obowiązkiem. Dlatego oprócz ułożenia odpowiedniego jadłospisu, dobrym pomysłem może być również zaproponowanie naszemu seniorowi uczestnictwa w przygotowywaniu obiadu, a także ogólnie zachęcenie go do włączenia się w większym stopniu w życie całej rodziny. Opieka nad seniorem nie musi być ciężka. Dowiedźcie się, jak zadbać o relację z podopiecznym z ProSenior24.