Osoby, które zdecydowały się na wyjazd za granicę, często czują się niepewnie w nowym środowisku. Nowi ludzie, otoczenie, rozłąka z rodziną oraz praca za granicą mogą być powodami, przez które czujemy się osamotnieni. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy decydujemy się na wyjazd sami, bez przyjaciół, czy reszty członków rodziny. Z pomocą przychodzą wówczas fora internetowe prowadzone przez Polaków za granicą, które są cennym źródłem wiedzy, a także pomagają w życiu codziennym na emigracji. Działają jako samodzielne serwisy lub jako część istniejącej już strony i zrzeszają użytkowników dzielących wspólne zainteresowania. Najbardziej popularnymi forami dyskusyjnymi Polaków w Niemczech są: mypolacy.de, polonia-polacy, poloniainfo.se oraz eniemcy.com.

Tematy poruszane na forach

Tematy poruszane na forach dotyczą życia codziennego. Polacy w Niemczech piszą o pracy za granicą, prowadzeniu firmy, aktualnościach, czasie wolnym, a nawet zdrowiu i urodzie. Na forum mypolacy.de można odnaleźć również zakładki z poradami na temat szukania mieszkań, pracy, posiadania samochodu, służby zdrowia, specjalistów od napraw oraz prawa. Dzięki temu Polacy przebywający za granicą wzajemnie sobie pomagają, wspierają się, a także udzielają cennych rad. Na forach internetowych są również wątki, w których wyraża się chęć poznania kogoś mieszkającego w tym samym mieście lub w okolicy. W aktualnościach można odnaleźć wiele wiadomości z Polski, które emigranci sobie przekazują na forum. Podejmowanie są również dyskusje, ochoczo komentowane są także sprawy związane z polityką, kościołem.

Na forach, które są prowadzone przez Polaków na emigracji dyskutuje się na tematy, które poruszane są przez ludzi mieszkających także w Polsce. Dzięki temu osoby przebywające i pracujące za granicą w łatwy i przystępny sposób mogą dowiedzieć się o obecnej sytuacji w kraju, a także bez przeszkód wypowiedzieć na jej temat.

Na forum polonia-polacy.de można także podzielić się swoimi przeżyciami oraz otrzymać rady od reszty internautów żyjących za granicą. Istnieją też przygotowane już informacje dotyczące formalności przed podjęciem pracy za granicą, kosztów utrzymania, niezbędnych dokumentów. Znajdą się również wskazówki na temat uzyskiwania świadczeń i ubezpieczeń społecznych, zasiłków, zawierania związków małżeńskich oraz rozwodów na terenie obcego kraju.

Na forum można wypełniać ankiety, prowadzić blogi, jest także kurs języka niemieckiego oraz czat, co usprawnia komunikację między użytkownikami. Istnieje nawet możliwość darmowego dodawania własnych ogłoszeń, oraz udostępniania zdjęć.

Polacy w Niemczech – forum w liczbach

Forum mypolacy.de liczy ponad 316 tys. użytkowników i jest najbardziej popularnym wśród forów dla Polaków w Niemczech. Ponad 700 użytkowników jest najbardziej aktywnych. Na portalu dodano ponad milion postów. Reszta forów posiada nieco niższą ilość użytkowników i postów, ale również są chętnie odwiedzane.