Podróże za granicę wiążą się z długimi godzinami spędzonymi w autokarze, samochodzie lub samolocie. Wyjazd oraz powrót do Polski opiekunom dla osób starszych zapewnia agencja pośrednictwa pracy, np. ProSenior.

Podróż autokarem

Wybierając się w podróż do Niemiec do pracy, musisz się liczyć z tym, że podróż autokarem może zająć nawet kilkanaście godzin. Czas przejazdu zależny jest od odległości między miejscem zamieszkania a miejscem pracy. Bardzo często w autobusach kierowca podaje planowany czas przyjazdu do celu oraz informuje o długości opóźnienia jeśli takie nastąpią, tak aby opiekunka mogła poinformować swoją rodzinę o ewentualnych zmianach czasowych w jej podróży. Zazwyczaj jest tak, że rodzina seniora oczekuje na opiekunkę na przystanku o wyznaczonej porze, a następnie zabiera ją do domu. Jeżeli jednak możliwość taka nie następuje z powodu różnych przyczyn, opiekunka wtedy sama musi dotrzeć na wyznaczone miejsce taksówką lub komunikacją miejską. Koszty takiej podróży są jej zwracane, a wszystko odbywa się pod okiem koordynatora, który udzieli przydatnych wskazówek.

Wybierając się do pracy, zazwyczaj podejmujemy ją sami, więc nasza podróż do niej również odbywa się w pojedynkę, dlatego warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych rzeczy, aby nasza wyprawa minęła nam jak najszybciej oraz przyjemnie i wygodnie.

Opiekunka osób starszych w podróży

Jak wiadomo podróż może zająć nawet kilkanaście godzin, dlatego jeśli lubimy spać w podróży warto zabrać ze sobą swoją ulubioną małą poduszkę oraz kocyk do przykrycia. Jeżeli masz chorobę lokomocyjną, pamiętaj o zakupie odpowiednich leków oraz zakupieniu dobrze wyposażonej apteczki. Dobrą alternatywą na umilenie podróży jest odtwarzacz muzyki. Pomoże nam się ona zrelaksować w czasie podróży, a także działa uspokajająco na człowieka i łagodzi stres. Można zabrać ze sobą książkę do poczytania, dobra lektura może okazać się miłym odprężeniem podczas drogi. Jeśli masz jakieś pytania do rodziny, do której się wybierasz lub do seniora, którym masz się zajmować, możesz przygotować na karteczce lub w notatniku kilka pytań do nich: odnośnie kraju, ich rodziny i tradycji, będzie to na pewno miłym krokiem w kierunku ocieplenia kontaktów z niemiecką rodziną, u której masz pracować. Czas podróży może być również odpowiednim momentem na ostatnie podszlifowanie języka i przestudiowanie kilku rozmówek polsko-niemieckich, tak aby pobyt był znacznie łatwiejszy. Zazwyczaj Twoi współpasażerowie podróżują w tym samym celu co ty, również jadą do pracy jako opiekunka osób starszych. Jest to dobry czas, aby wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami oraz podzielić wskazówkami w pracy. Jeśli wolisz po prostu wypoczywać podczas podróży, na pewno nowe widoki za oknem umilą Twoją podróż i nacieszą Twe oczy.

Mimo tego, że podróż może zajmować naprawdę sporo czasu, nie musi być ona kilkunastogodzinną męczarnią. Jeśli podejdziesz do tego z dobrym nastawieniem oraz odpowiednio ją zaplanujesz, na pewno będzie można uznać to za pozytywne doświadczenie.