Jednym z miast, które warto odwiedzić podczas pobytu w Niemczech jest Berlin. Jest on przede wszystkim stolicą Niemiec i przez to – miastem tętniącym życiem, w którym wiecznie coś się dzieje. Każdego dnia możemy napotkać na różne imprezy kulturowe lub sportowe. Co roku odbywa się tu festiwal filmowy oraz sześciodniowy bieg Sechs-Tage-Rannen. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się piłka nożna. W Bundeslidze Hertha Berlin swoje mecze rozgrywa na prawie stuletnim stadionie olimpijskim, który może zmieścić nawet 70 tys. osób i jest drugim co do wielkości obiektem w Niemczech.

Berlin – niemiecka stolica kultury

W Operze Berlińskiej każdego wieczoru odbywają się spotkania przy muzyce klasycznej, w Filharmonii i Domu Koncertowym często organizowane są liczne koncerty.

Stolica Niemiecka słynie z jednych z najnowocześniejszych kin w Europie, które zachwycą nawet największych koneserów kina. Posiadają one bardzo szeroki repertuar oraz możliwość wyboru nie tylko niemieckiego lecz nawet europejskiego i światowego kina. Z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Nawet Ci, którzy od kina wymagają czegoś więcej niż tylko rozrywki.  Oprócz codziennych seansów organizowane są również spotkania z twórcami kinowymi, projekcje festiwalowe oraz wyświetlane przedpremierowe pokazy filmów.

Berlin jest prekursorem trendów i nowego stylu życia, muzyki i sztuki. Do stolicy Niemiec  przybywa coraz więcej artystów zainspirowanych tym miejscem, czyniąc je zarazem jedną z najbardziej pasjonujących metropolii na świecie.

Nazywany miastem sztuki, może pochwalić się 170 muzeami, a jednym z nich jest znana na całym świecie Wyspa Muzeów – w której możemy podziwiać skarby świata. Jest ona wpisana na światową listę UNESCO.

Ekskluzywne sklepy, ciekawe miejsca

Mający chęć zrobienia zakupów w ekskluzywnych sklepach mogą przejść się słynną aleją Kurfürstendamm, na której możemy podziwiać eleganckie i oryginalne butiki takie jak: Esccada, Versace, Prada czy Rollex.

Charakterystyczną cechą tego miasta jest kontrast wśród budynków. Idąc ulicami Berlina możemy podziwiać przeplatające się z nowoczesną architekturą liczne zabytkowe budowle.

Atrakcje dla każdego turysty

Większa część atrakcji turystycznych znajduje się w dzielnicy Mitte, pomiędzy Bramą Brandenburską a Wyspą Muzeów. Na południu znajduje się Potsdamer Platz oraz kompleks muzeów Kulturforum. Na zachodzie podziwiać możemy centralną strefę handlową Kurfurstendamm, a także słynny Dworzec ZOO.

Uwagę przyciągają też knajpki na dziedzińcach i wokół Hackesche Höfe. W ich menu możemy znaleźć typowo niemieckie dania, takie jak niezastąpiona do piwa biała kiełbasa ze słodką musztardą – Weißwurst.

Najważniejszym symbolem Berlina są jego wspaniałe zabytki: Brama Brandenburska, Kościół Pamięci, Katedra Francuska, wieża telewizyjna przy Alexanderplatz oraz Pałac Charlottenburg, Regierungsviertel obejmujący gmach parlamentu pokryty szklaną kopułą. To tylko kilka z wielu licznych zabytków, którymi szczyci się Berlin.

Zwiedzanie i praca w Niemczech – kilka praktycznych informacji

Turyści, którzy odwiedzają Berlin przyciągnięci jego urokiem oraz bogatym dziedzictwem kulturowym są zdziwieni faktem, że stolica Niemiec posiada tak wiele rzek, zbiorników wodnych i kanałów. Może być trudno w to uwierzyć, ale Berlin posiada więcej mostów niż Wenecja. Od tego zjawiska potocznie przez niektórych Berlin nazywany jest miastem na wodzie.

Berlin posiada cztery oficjalne punkty informacji turystycznej, które działają przez cały rok oraz jeden sezonowy. Punkty łatwo odnaleźć, ponieważ oznaczone są szyldem Berlin Tourist Info. Dwa z nich znajdują się przy Głównym Dworcu kolejowym Berlina, jeden przy Bramie Brandenburskiej oraz przy lotnisku Tegel TXL, a ostatni niedaleko Dworca Zoologischer Garten.

Wszyscy pracownicy informacji biegle porozumiewają się w języku angielskim i niemieckim, a niekiedy znają również inne języki. W miejscach często odwiedzanych przez turystów rozdawane są bezpłatne plany miasta zawierające także informacje o lokalach gastronomicznych.

Komunikacja miejska

Dla chcących jak najdogłębniej zwiedzić Berlin najlepszym środkiem transportu będzie komunikacja miejska, która w Niemczech jest bardzo dobrze rozwinięta. Bilety na każdy środek transportu można kupić przy wejściach na stacje metra, tramwaju oraz u kierowcy autobusu. Przy przystankach ustawione są również specjalne automaty z biletami.

Na szeroką skalę działa metro, czyli U-Bahn. Choć jego przystanki są dość rzadko rozstawione, to metrem możemy poruszać się po całym Berlinie. Tam, gdzie nie dojeżdża metro, sprawnie działa miejska sieć autobusowa oraz tramwajowa.