Wakacje to czas, kiedy wiele osób chętniej podejmuje pracę sezonową za granicą. Dotyczy to zarówno studentów, uczniów, którzy w ten sposób wykorzystują swoją przerwę od nauki, ale także osób, które na stałe pracują w Polsce. W miesiącach letnich odnotowuje się znaczący wzrost liczby pojawiających się ofert pracy w kraju i za granicą. Wybierając pracę wakacyjną warto kierować się nie tylko atrakcyjnością miejsca, do którego pojedziemy, ale przede wszystkim przydatnością nabytego w ten sposób doświadczenia w przyszłej pracy zawodowej.

Praca za granica – dlaczego wyjeżdżamy?

Praca za granicą kusi także zarobkami, które w Polsce byłyby niemożliwe do osiągnięcia, dlatego coraz więcej młodych osób wyjeżdża, np. do Niemiec, Holandii czy Wielkiej Brytanii. Według przeprowadzonych analiz wynika, że największą ilość ofert pracy tymczasowej znajdziemy na rynku niemieckim. Na terenie tego kraju można spotkać się z ofertami dotyczącymi dłuższych terminów, np. 3 miesiące i więcej, a także ofert krótkoterminowych – 3 tygodnie – do pracy w rolnictwie i ogrodnictwie.

Wakacje za granicą dają możliwość nie tylko zdobycia doświadczenia, ale także doszlifowania języka obcego, poznanie nowych miejsc, kultury oraz ludzi. Średnie wynagrodzenie mieści się w przedziale 1050 – 2500 euro, a zależy głównie od posiadanych umiejętności, doświadczenia, a także znajomości języka. Zarobki są więc dużo wyższe w porównaniu do Polski, co stanowi kluczowy aspekt, który wpływa na decyzję o wyjeździe. Wybierając kraj, do którego się udamy, warto również sprawdzić odległość od miejsca zamieszkania, koszty utrzymania, ilość ofert pracy, walory turystyczne, a także sytuację gospodarczą danego miejsca.

Pamiętaj, że…

Należy pamiętać, iż oprócz wszystkich plusów, jakie posiada praca za granicą, wiąże się z nią również konieczność poniesienia kosztów związanych z dojazdem czy zakwaterowaniem. Można ograniczyć je do niezbędnego minimum, jeśli wynajmiemy mieszkanie wspólnie z przyjacielem, z którym przyjechaliśmy, albo skorzystamy z zakwaterowania, które proponuje agencja pracy. Ponadto, agencje w niektórych przypadkach, gwarantują bezpłatny transport do miejsca pracy, w ten sposób ograniczając koszty ponoszone przez nas.

Warto zastanowić się jak znaleźć dobrą i jednocześnie bezpieczną pracę poza granicami kraju, np. u jednego z naszych sąsiadów – w Niemczech. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z usług agencji pracy, która ma rozeznanie rynku zagranicznego oraz posiada oferty pracy od zaraz. Pamiętajmy, aby wybrać taką agencję, która jest sprawdzona, by zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo. Należy także sprawdzić danego pośrednika pod kątem posiadania certyfikatu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Warto wiedzieć

Zwróćmy uwagę, iż agencje nie mają prawa pobierać od osób, które podejmują pracę, żadnych przedpłat, kaucji oraz opłat za znalezienie miejsca pracy. Na wyjazd zdecydujmy się dopiero po podpisaniu umowy, gdyż reguluje ona warunki podejmowanej pracy, a więc wysokość wynagrodzenia, warunki socjalne czy zabezpieczenie w razie choroby bądź wypadku.

Innym rozwiązaniem jest poszukiwanie pracy na własną rękę, jednak wiąże się to z większym ryzykiem. Niektórzy decydują się na wyjazd w ciemno, gdzie dopiero po przybyciu na miejsce szukają zajęcia. Najwięcej ofert sezonowych związanych jest z rolnictwem, a dokładniej ze zbiorem jabłek, truskawek, winogron, czy też warzyw. Z takiego typu ofert skorzystać może każdy, gdyż pracodawca nie stawia zbyt dużych wymagań, dlatego chętnie podejmują się ich studenci. Inne oferty, np. dla kierowców, cechują się konkretnymi wymaganiami do spełnienia, a także koniecznością posiadania doświadczenia.

Najczęściej z prac sezonowych za granicą korzystają osoby mobilne, bez doświadczenia zawodowego, a więc studenci i uczniowie. Dla wielu osób wyjeżdżających jest to tylko jednorazowa przygoda, lecz dla wielu spośród nich jest początkiem wieloletniej emigracji. Pamiętajmy, aby przed podjęciem pracy dokładnie sprawdzić przyszłego pracodawcę, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i należyte warunki pracy.