Cewnik - opieka nad osobami starszymi

cewnik

Opieka nad osobami starszymi często wiąże się z wykonywaniem pewnych czynności, z jakimi w codziennym życiu spotykamy się raczej rzadko. Jednym z obowiązków, jaki często należy do opiekunów, jest dbanie o cewnik, który został założony naszemu podopiecznemu na stałe. Najprościej mówiąc, jest to rurka, która ma na celu odprowadzenie płynów z ciała, a najczęściej moczu. Urządzenie to często stosowane jest w przypadku seniorów, którzy z powodu złego stanu zdrowia lub konkretnych dolegliwości, zmuszeni są stale przebywać w pozycji leżącej. Przyczyną takiej sytuacji może być poważna choroba, złamanie lub wiele innych problemów i często cewnik okazuje się być najlepszym i najbardziej komfortowym dla pacjenta rozwiązaniem. Dzięki niemu pacjent nie musi wstawać lub podejmować zbędnego wysiłku, a dodatkowo rozwiązanie takie często zapobiega zakażeniom, jakie mogłyby pojawiać się chociażby w przypadku pieluch. Warto wiedzieć, że jego założeniem zajmuje się lekarz lub pielęgniarka, jednak dbanie o jego czystość oraz zapewnienie pacjentowi wygody to już zadanie dla opiekuna osoby starszej.

Jak zajmować się pacjentem z cewnikiem?

Każdy wie doskonale, że kwestie związane ze spełnianiem czynności fizjologicznych mogą bywać dla nas dość krępujące i dokładnie tak samo będzie w przypadku naszego podopiecznego. Koniecznie powinniśmy zadbać o to, by podczas jakichkolwiek czynności dotyczących cewnika, czuł się on możliwie swobodnie oraz komfortowo, a zapewnimy mu to, jeśli będziemy stosować się do pewnych zasad. Przede wszystkim czynności takie powinny pozostawać pomiędzy opiekunem i pacjentem, a więc zawsze należy wykonywać je przy zamkniętych drzwiach oraz z zachowaniem dyskrecji. Do takich obowiązków należy także podchodzić naturalnie i nie wyolbrzymiać ich, a każdą czynność wykonywać z należytą starannością. Warto także wiedzieć, że obsługa cewnika nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać.

Aby wszystko przebiegało tak, jak należy, opiekun powinien zwracać uwagę na pewne kwestie oraz kierować się konkretnymi zasadami. Zawsze powinniśmy:

  • zachować szczególną ostrożność podczas czynności higienicznych,
  • często zmieniać pościel u podopiecznego,
  • codziennie myć zewnętrzne części cewnika,
  • często (co najmniej w kilkugodzinnych odstępach) kontrolować zawartość worka dołączonego do cewnika i opróżniać go,
  • pilnować, by cewnik nie znajdował się zbyt wysoko, co mogłoby spowodować cofanie się płynu zebranego w rurce lub worku i powodowanie zakażenia,
  • codziennie wymieniać worek na płyn,
  • kontrolować prawidłowe podłączenie worka do cewnika (jeśli po kilku godzinach worek jest pusty, może oznaczać to niedrożność jednego z elementów),
  • podczas wykonywania jakichkolwiek czynności związanych z cewnikiem należy zawsze nosić rękawiczki.
  • opinie o ProSenior kurs niemieckiego poradnik dla opiekunek kuchnia niemiecka
    Niepoprawny token