Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832)
Johann Wolfgang von Goethe to wybitna postać nie tylko na gruncie niemieckim, ale i światowym. Przyczynił się do znacznego rozwoju literatury, zarówno prozy jak i poezji. Nie każdy wie, że ma również niemałe zasługi jeśli chodzi o szeroko pojętą kulturę i sztukę. Jego nowatorskie spojrzenie na wiele aspektów humanizmu było później wykorzystywane przez inne wybitne postacie.
Autor urodził się 28 sierpnia 1749 roku we Frankfurcie nad Menem. Goethe pochodził z wykształconej i dość zamożnej rodziny. Jego ojciec był prawnikiem, ale jego światopogląd nie ograniczał się tylko do spraw związanych z jego zawodem. Zgłębiał arkana wielu dziedzin życia. Matka Catharina Elisabeth z domu Textor wyszła za ojca Johanna w wieku 17 lat i głównie zajmowała się domem. Dzieciństwo pisarza było spokojne. Rodzina kładła duży nacisk na naukę. Jednak młodego Johanna nie trzeba było do niej zmuszać. Sam z siebie interesował się wieloma rzeczami, jednak najbardziej fascynowała go literatura i malarstwo. Nieobcy był mu także teatr. Zamiłowanie w tym kierunku wyniósł zapewne z domu rodzinnego, albowiem często były tam wystawiane przedstawienia lalkowe. Autor bardzo szybko usamodzielnił się. We wczesnej młodości wielokrotnie przybywał do miasta i chłonął wszelkie jego atrakcje. Ciekawostką jest, że w wieku lat 15 wdał się w romans z kelnerką. Sprawa ta jednak nie zyskała rozgłosu, albowiem rodzina zadbała o to, by nie wybuchł skandal.
W roku 1765 Goethe wyrusza do Lipska, podporządkowuje się woli ojca i rozpoczyna studia prawnicze. Okres ten owocuje pogłębianiem wiedzy z zakresu literatury i historii, którymi autor żywo jest zainteresowany. Już wtedy zaczyna tworzyć swoje pierwsze dzieła. Niestety nie zachowały się one do naszych czasów. Autor prawdopodobnie nie był z nich zadowolony – sam je zniszczył. Goethe inspirował się głównie twórczością Wielanda i Klopstocka. Jego pasje nie kończyły się na literaturze, będąc na studiach rozpoczyna nauki drzeworytnictwa. Trzy lata później wraca w rodzinne strony, jednak nie wiadomo dokładnie co było tego przyczyną. Przypuszcza się, że mogło mieć to związek z pogarszającym się stanem zdrowia lub stało się tak za sprawą ojca, który miał wiele uwag do syna. Ten bowiem bardziej zajmował się literatura i sztuką niż przykładał do nauki na studiach.
W 1770 Goethe udaje się do Strasburga. Tam następuje jeden z przełomowych etapów w jego życiu. Na swojej drodze spotyka Herdera. Filozof ten zaraża go swoim systemem wartości i norm, co potem można zauważyć w dziełach i pracach Goethego. Chodzi tu głównie o mistycyzm i nawiązanie do aspektów ludowości. W mieście oprócz zacieśniania znajomości z filozofem, autor także podejmuje koleją próbę zdobycia wykształcenia prawniczego. Mimo że nie przywiązuje zbyt dużej wagi do tego zagadnienia, to w końcu otrzymuje od ojca licencję prawniczą. Powraca więc do Frankfurtu i tam stara się pracować w wyuczonym zawodzie. Jednakże jego radykalne i odmienne od ogólnie przyjętych poglądy sprawiają, iż długo nie wytrzymuje w środowisku palestry. Skłania się ku temu, co od zawsze zaprzątało jego umysł, czyli ku działalności artystycznej. Zatrudnia się w czasopiśmie literackim, ale przynosi to mizerne dochody i Johann zmuszony jest ponownie wrócić na drogę swojego wykształcenia. Zostaje więc referendarzem Sądu Najwyższego Rzeszy. Poprawia się jego sytuacja materialna, ale pisarz z pewnością nie jest szczęśliwy i ciągle zgłębia swoje zainteresowania. Co ciekawe, w tamtym okresie spotyka na swojej drodze Charolottę Buff i Kestnera. Para ta stała się pierwowzorem postaci uwiecznionych w „Cierpieniach młodego Wertera”. W 1775 r. Goethe został zaproszony przed oblicze Karola Augusta - księcia Saksonii. Zyskuje uznanie władcy i obejmuje stanowisko tajnego radcy. W 1786 roku autor udaje się do Rzymu, gdzie spędza dwa lata. Podróż ta z pewnością poszerzyła jego światopogląd i pozostawiła dobre wspomnienia. Po powrocie zajmuje się bardziej sprawami artystycznymi. Angażuje się w życie teatru i propagowania studiów. W tym okresie poznaje kolejną postać, która wpłynie znacząco na jego życie, czyli Schillera.
Pisarz miał szerokie zainteresowania, oprócz literatury, malarstwa, teatru bacznie badał i zgłębiał nauki ścisłe, takie jak chemia, botanika, geologia, optyka. Z zaciekawieniem czytywał dzieła filozoficzne. Całą swoją wiedzę niejednokrotnie umieszczał w literackiej twórczości, czyniąc ją niezwykle interesującą i przez to niebanalną. Pierwszym dziełem, które zaskarbiło Goethemu uznanie, był dramat „Götz z Berlichingen”. W niedługi czas potem ukazują się „Cierpienia młodego Wertera”. Powstają też powieści dydaktyczne i liczne dzieła poetyckie. Jednak największym literackim dokonaniem Goethego był „Faust” – to dwutomowe dzieło pisał blisko 60 lat. Autor należał do grupy tzw. klasyków weimarskich i uważany jest za osobę, która wprowadziła literaturę w okres romantyzmu. Goethe zmarł w Weimarze dnia 22 marca 1832. Nie miał już wtedy obok siebie nikogo z rodziny.