Praca przy zbiorze szparagów w Niemczech – czy to dobry pomysł na zarobek?
Zbiór szparagów w Niemczech to jedna z opcji dla tych, którzy chcą dorobić sobie do pensji i poprawić nieco swoją sytuację finansową. Decyduje się na to spora liczba naszych rodaków, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Do wyjazdu zachęcają ich głównie wysokie w porównaniu z pensjami w naszym kraju zarobki. Czy jednak praca na plantacji szparagów to faktycznie taka atrakcyjna opcja? Należy być świadomym, że ma ona również swoje minusy i nie każdy się w niej odnajdzie. Jeżeli Ty ani nikt z Twojego otoczenia nigdy nie miał z nią do czynienia, postaramy się tutaj przybliżyć ten temat.
Praca przy zbiorze szparagów – jak wygląda?
Zbiory szparagów Niemcy odbywają się od kwietnia do czerwca. Nasi zachodni sąsiedzi są jednym z największych producentów tych warzyw na świecie. Plantacje szparagów znajdują się na terenie całego tego kraju, dlatego też do ich zbioru każdego roku potrzeba tysięcy pracowników. Dużą część z nich stanowią obcokrajowcy, a w tym Polacy. Wynika to ze stosunkowo niewielkiej odległości oraz faktu, że zarówno Polska, jak i Niemcy należą do Unii Europejskiej, co znacznie zmniejsza liczbę różnego rodzaju formalności. Zanim zdecydujemy się jednak na jakiekolwiek zatrudnienie, powinniśmy zdobyć na temat interesującego nas zajęcia jak najwięcej informacji. Co więc warto wiedzieć o zbieraniu szparagów?
Zbiory szparagów Niemcy to praca, którą wykonuje się na uprawach znajdujących się na świeżym powietrzu. Polega ona na wycinaniu z ziemi pędów tych warzyw i układaniu ich w specjalnych skrzynkach. Ważne jest, by robić to ostrożnie, tak aby nie uszkodzić innych rosnących w pobliżu roślin. Na każdej plantacji część robotników zatrudniona jest w zadaszonych halach, gdzie warzywa się w kolei sortuje i przycina – ze względu na lżejszy charakter tych zadań przydzielane są one zazwyczaj kobietom. Choć na pozór zajęcia wykonywane podczas zbioru szparagów mogą się więc nie wydawać zbyt skomplikowane, w praktyce jest to bardzo ciężka praca, co potwierdzają opinie osób, które kiedykolwiek się jej podjęły. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, że warzywa te trzeba zbierać niezależnie od warunków atmosferycznych – a więc zarówno podczas trzydziestostopniowego upału, jak i ulewy. Dodatkowo na plantacjach rzadko przestrzegany jest ośmiogodzinny czas pracy – robotnicy zazwyczaj wykonują swoje obowiązki przez kilkanaście godzin na dobę. Co więcej, zbierając szparagi, przez większość czasu trzeba przebywać w pozycji schylonej lub kucać, a to znacznie obciąża kręgosłup i wymaga dużej wytrzymałości. Dlatego też większość zbieraczy narzeka na silne bóle kręgosłupa, a osoby, które cierpią na jego zwyrodnienia, powinny raczej z pomysłu wyjazdu do tego typu pracy zrezygnować. Kolejną kwestią wartą zaznaczenia jest to, że Polacy dorabiający sobie na plantacjach szparagów często zatrudniani są na czarno. Z jednej strony pozwala im to osiągnąć wyższy zarobek, ale z drugiej zwiększa ryzyko, że zostaną oszukani, a dodatkowo pozbawia ich ubezpieczenia zdrowotnego – a jego brak w razie jakiegokolwiek wypadku przy pracy może stanowić spory kłopot. Ponadto w wielu przypadkach zarobki uzależnione są od wyników – jeśli więc będziemy mieć gorszy dzień i zbierzemy mniej, to również nasza wypłata będzie niższa niż zwykle.
Czujesz, że zbiór szparagów w Niemczech nie jest zajęciem dla Ciebie? Pomyśl o pracy jako opiekun osób starszych!
Jak więc widzimy, zbiór szparagów w Niemczech to ciężki kawałek chleba i zajęcie zdecydowanie nie dla każdego. Wymaga ono dużej wytrzymałości fizycznej, odporności na stres i doskonałego stanu zdrowia. Aby się w nim sprawdzić, trzeba być naprawdę zdeterminowanym i mieć silną motywację. Czujesz, że mógłbyś sobie nie poradzić? Nic na siłę – na szczęście istnieją inne zajęcia, które być może okażą się dla Ciebie bardziej odpowiednie. W Niemczech istnieje na przykład również spore zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych – pośrednictwem w tego typu pracy zajmuje się między innymi nasza firma ProSenior24. Plusem takiego zatrudnienia jest to, że zawsze odbywa się ono legalnie – podpisujesz umowę i z góry wiesz, ile zarobisz. Nie ma możliwości, by pracodawca zmniejszył nagle Twoje wynagrodzenie, chyba że w wyraźny sposób złamiesz ustalone zasady. Ponadto będąc zatrudniony jako opiekun, masz znacznie lepsze warunki pracy – mieszkasz w domu u swojego podopiecznego, przeważnie we własnym pokoju, możesz też w nieograniczonym zakresie korzystać z łazienki oraz dostępu do różnych mediów (np. Internetu). Co prawda powinieneś zawsze trzymać rękę na pulsie i rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, ale gdy poczujesz, że masz taką potrzebę, w każdej chwili będziesz mógł usiąść i przez moment odpocząć – Twój podopieczny z pewnością to zrozumie.
Wiele osób decyduje się na prace polowe w Niemczech ze względu na to, że nie wymagają one znajomości języka. Obawiasz się, że Twój niemiecki nie jest wystarczający, abyś mógł zostać opiekunem? Nie masz powodu! Na naszej stronie znajdziesz darmowy kurs, dzięki któremu przyswoisz sobie najważniejsze reguły gramatyczne i zwroty. Jeżeli poświęcisz kilka tygodni na solidną naukę języka, to wkrótce z pewnością zobaczysz efekty i poczujesz się na tyle pewnie, że będziesz gotowy na wyjazd. I Ty możesz zostać opiekunem osób starszych w Niemczech – z pewnością dasz sobie radę!