Podopieczny z chodzikiem – co warto wiedzieć w takiej sytuacji?

chodzik

Decydując się na pracę w roli opiekuna osób starszych, musimy liczyć się z tym, że nasi podopieczni mogą być bardzo różni i że przyjdzie nam się zmierzyć z rozmaitymi problemami oraz dolegliwościami. Seniorzy zazwyczaj nie są już tak sprawni jak ludzie młodzi, przeważnie mają problemy z poruszaniem się. Niektórzy z nich są skazani na ciągłe przebywanie w pozycji leżącej, a inni muszą korzystać z pomocy specjalistycznych sprzętów, takich jak na przykład wózek inwalidzki albo chodzik. Tutaj skupimy się na tym drugim. O czym warto wiedzieć, opiekując się osobą poruszającą się za pomocą chodzika? W jaki sposób możemy jej pomóc? Czy ma ona jakieś szczególne potrzeby?

Zacznijmy od podstawowych wyjaśnień. Czym jest chodzik dla osób starszych? To specjalna podpórka ułatwiająca poruszanie się seniorom, którzy mają problemy z zachowaniem równowagi i nie czują się zbyt pewnie, stojąc jedynie na własnych nogach. Chodziki wyposażone są w kółka, dzięki czemu można wygodnie prowadzić je przed sobą – po podłodze, ale także ulicach i chodnikach, a więc również niezbyt równych powierzchniach. Dobry chodzik powinien być lekki (najczęściej spotkamy takie wykonane z aluminium) i nie sprawiać żadnych problemów nie tylko wtedy, gdy senior idzie prosto, ale również podczas skręcania. Ważne jest to, by odpowiednio dobrać wysokość chodzika – dostępne są różne modele. Dobrze także, jeśli jest on wyposażony w odpowiedni koszyk lub torbę, które pozwolą seniorowi przechować drobne przedmioty albo niewielkie zakupy.

Chodzika będą potrzebowały osoby mające mniejsze lub większe problemy z samodzielnym przemieszczaniem się. Należy jednak pamiętać, że jest on tylko pewnym ułatwieniem, a oprócz tego naszym obowiązkiem jest zapewnienie podopiecznemu pomocy w odpowiednim zakresie. Wszystko zależy tutaj oczywiście od jego stanu i chęci – jedna osoba będzie chciała zupełnie zdać się na opiekuna, a inna próbowała zachować jak największą niezależność, czego oczywiście nie powinniśmy jej zabraniać. Podstawą jest więc to, by być ostrożnym, stale czuwać nad bezpieczeństwem swojego podopiecznego i dobrze go poznać – a po niedługim czasie na pewno zauważymy, jakie ma on potrzeby i jakiego rodzaju opieki wymaga.

opinie o ProSenior kurs niemieckiego poradnik dla opiekunek kuchnia niemiecka
Niepoprawny token