Niedosłuch – u kogo występuje?

niedosłuch

Niedosłuchem określamy zaburzenia słuchu, które mogą występować zarówno w dzieci czy dorosłych, jak i u osób starszych. Wyróżnia się dwa podstawowe typy niedosłuchu: przewodzeniowy (zaburzenia w przewodzeniu dźwięków przez ucho wewnętrzne lub środkowe) i odbiorczy (zaburzenia w odbiorze dźwięków). Konsekwencją niedosłuchu jest pogorszenie zdolności słyszenia. Wyróżniamy kilka rodzajów niedosłuchu: w zależności od stopnia uszkodzenia narządu słuchu może to być niedosłuch lekki, umiarkowany i głęboki. Schorzenie to może być wrodzone (wada genetyczna) lub nasilać się wraz z wiekiem.


Przyczyny i objawy niedosłuchu

W zależności od rodzaju i stopnia zaburzeń przyczyny niedosłuchu mogą być różne:

  • zapalenie ucha,
  • zatkanie przewodu słuchowego,
  • urazy mechaniczne ,
  • wrodzone wady,
  • guzy,
  • przebyte infekcje,
  • niektóre leki,
  • nadmierny hałas.
  • Niedosłuch starczy wiąże się najczęściej ze zmianami zwyrodnieniowymi zachodzącymi w uchu wewnętrznym. Osoby cierpiące na to schorzenie mają problemy z usłyszeniem różnych dźwięków (np. szumu czy szeptu) i rozróżnieniem ich, a także ze zrozumieniem mowy (nawet głośnej). W skrajnych przypadkach niedosłyszący potrafią usłyszeć jedynie bardzo głośne dźwięki. Chorym towarzyszy też uczucie zatkania ucha i szum uszny, uskarżają się również na problemy z koncentracją i mają trudności z porozumiewaniem i odróżnianiem dźwięków, które zaczynają się „zlewać”, ciężko im zrozumieć mowę podczas oglądania telewizji, słuchania radia czy rozmowy przez telefon.

    Diagnoza i leczenie niedosłuchu

    Niedosłuch powinien być wykryty i zdiagnozowany możliwie najszybciej – dzięki temu lekarz otolaryngolog zastosuje odpowiednią metodę leczenia (może to być np. leczenie farmakologiczne lub operacyjne). Słuch chorego zostaje gruntownie przebadany, a jeśli okaże się, że tradycyjne sposoby leczenia są niewystarczające, chorzy mogą skorzystać z aparatów słuchowych lub implantów ślimakowych.

    Jak uchronić się przed niedosłuchem?

    Należy unikać przebywania w miejscach, w których panuje duży hałas (osoby pracujące w hałasie powinny chronić słuch, np. za pomocą nauszników). Warto też odpowiednio zadbać o słuch poprzez regularne jego badanie, które pozwoli szybko wykryć ewentualne zaburzenia słuchu.

    opinie o ProSenior kurs niemieckiego poradnik dla opiekunek kuchnia niemiecka
    Niepoprawny token