Choroby osób starszych: Skleroza
Czym jest skleroza?
Skleroza to inaczej miażdżyca, czyli przewlekła choroba polegająca na twardnieniu (z greckiego sclerosis , znaczy twardy) naczyń krwionośnych, głównie tętnic mózgowych i wieńcowych. Główną przyczyną jest odkładanie się w nich cholesterolu, do którego w kolejnych etapach dołączają wapń, bakterie i nasze własne komórki. Wskutek tego zmniejsza się średnica przepływu krwi, a tym samym przepływ tlenu i substancji odżywczych do mózgu jest ograniczony.
Jakie są objawy?
Nieodżywiane komórki mózgowe zaczynają obumierać i tracić swoje funkcje. Masa mózgu zmniejsza się i u chorego pojawiają się zaburzenia neurologiczne i psychiczne. Pierwsze objawy to spadek wydajności w pracy, zmęczenie i jednoczesna bezsenność, trudności w koncentracji, luki w pamięci, drażliwość. W kolejnych etapach chory zaczyna być rozchwiany emocjonalnie, ma coraz większe kłopoty z pamięcią oraz zanika jego aktywność ruchowa. Zdarza się, że w nocy jest nadmiernie pobudzony i na przykład chodzi po domu, a rano niczego nie pamięta. Dochodzi także do zmian w charakterze: pojawia się egoizm i despotyzm.
Wraz z postępem choroby jest coraz gorzej, gdyż obniża się koordynacja ruchowa, choremu mylą się czynności i ich kolejność, nie może wyciągnąć ręki, chociaż chce to zrobić oraz zaczyna mieć problemy z mową. Zaawansowana skleroza może prowadzić do udaru mózgu.
Czy tylko starsi ludzie chorują na sklerozę?
Schorzenie to pojawia się także u osób w młodszym wieku, jednak nasila się wraz z wiekiem
i najbardziej zaawansowaną formę obserwujemy u osób w wieku starczym. Częściej zapadają na nią mężczyźni niż kobiety.
Jak wygląda leczenie?
Sklerozę leczy się głównie objawowo, próbując spowolnić jej rozwój. Chory przyjmuje leki rozszerzające naczynia krwionośne, przeciwcholesterolowe i antytriglicerydowe oraz leki mające poprawić przemianę materii mózgu. Czasem mogą być niezbędne leki psychiatryczne.
Jak można zapobiec?
Najważniejsza jest oczywiście odpowiednia dieta, pozbawiona produktów zawierających cholesterol. Trzeba ograniczyć tłuste mięso i nabiał i spożywać więcej owoców i warzyw. Ważna jest także aktywność fizyczna oraz trening pamięci.